Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Kuşadası ve Söke ilçe sınırları arasında bulunan ve 1966 senesine açılan Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, 209 çeşit kuş türünü ağırlamaktadır. Tepeli Pelikan’ın en önemli kuluçka merkezlerinden biri de bu milli parktır.

Nesli tükenme tehlikesi altında olan, dünyanın en ünlü kuşlarından biri olan Cüce Karabatak’ta bu parkta yer almaktadır. 27 bin 675 m2 büyüklüğünde bir alan inşa edilen Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuşadası ilçe merkezine yaklaşık olarak 23 kilometre mesafededir. Milli park, hem yerli hem de yabancı pek çok turistin ilgi odağı haline gelmiştir.

Biyolojik çeşitlilik yönünden pek çok doğa fotoğrafçısının uğrak mekanlarından biridir. Kuşadası Milli Parkı’nın kuzey kısmı bitki örtüsü konusunda oldukça zengindir. Ülkemizde bazı yerlerde yer alan kartopunun ve Finike ardıcının ufak bir topluluk oluşturduğu, dallı selvi ve pırnal meşesinin yetiştiği tek bölgedir. Büyük Menderes Deltası, foklardan, deniz kaplumbağalarına kadar pek çok deniz canlı türünün yaşam merkezidir.

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, özellikle yaz aylarında pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Yorum Yap