Güvercinada

Kuşadası hakkında bir konuşma döndüğü zaman akla gelen ilk yerlerden biri de Güvercinada’dır. Hacıfeyzullah Mahallesi sınırları içinde yer alan Güvercinada Kalesi, Kuşadası Körfezi’nin kilit bir noktasında limanı koruyan bir konuma inşa edilmiştir. Bizans zamanlarında askeri üs olarak da kullanıma açılan ve sonra Osmanlı Dönemi’nde restore edilen bu ada 1957 senesinde ana karaya yol inşa edilerek bağlanmış ve ulaşımı daha kolay hale getirilmiştir.

Tarihte özellikle Mora isyanı sırasında çevreden gelecek olan tehditleri engellemek için inşa edilmiştir. Kale ışıklandırılarak daha modern bir hale getirilmiş ve turizme kazandırılmıştır. Bir zaman içinde restoran ve kafeler yer almıştır. Fakat günümüzde farklı amaçlar doğrultusunda toplantı ve etkinliklerde kullanılmaktadır.

Adanın etrafı 3 metre yüksekliğinde surlar ile çevrilerek koruma altına alınmıştır. Pek çok kuş çeşidine ev sahipliği yapan Güvercinada’da, gün batımını seyredebilirsiniz. Ada içerisinde yer alan kale Barbaros Hayrettin Paşa tarafından, surlar da İlyas Ağa tarafından inşa ettirilmiştir.

Güvercinada’ya karayolu bağlantısı olduğu için yılın her mevsiminde ziyaret edilebilir. Her mevsimde ayrı güzellikte ve renk tonlarında fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Yorum Yap